Pod patronatem kulturaonline.pl
Reklama:
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Konkursownia [10.05.2016] - 'Szalbierz' w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Konkursownia [10.05.2016] - 'Szalbierz' w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

2016-05-10 red.
 

W 250. rocznicę polskiego teatru publicznego Teatr Dramatyczny wystawia głośną sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. „Szalbierz” podejmuje wątek powieści „Iksowie”, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Spiró oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.

Akcja „Szalbierza” rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę „Świętoszka” ma zagrać gościnnie legenda - Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią - intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.

Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego  Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.

György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Napisał ,,Mesjaszy”, jedną z najważniejszych powieści poświęconych naszemu romantyzmowi.

Data spektaklu: 11 maja 2016 r., godz. 19:00

Miejsce: Teatr Dramatyczny w Warszawie

KONKURS

Mamy dla Was 3 podwójne zaproszenia na spektakl "Szalbierz" 11 maja o godz. 19:00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Aby je otrzymać, należy przesłać maila na adres konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS SZALBIERZ, a w zawartości podać swoje dane kontaktowe. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 11.05, do godz. 10.00.

Komentarze